Vegansk majonnäs på kikärtsspad (aquafaba)

Nämen SHOCKER, här kommer ännu ett recept som berör ämnena ”ätbart” i kombination med ”veganskt”! Vem hade kunnat lista ut att mitt nästa inlägg skulle handla om DET?!

Jag såg/läste på typ Buzzfeed för nåt år sedan att man kan göra maränger av kikärtsspad. Jag bara: ”WHAAAAaaaaaaa??!!” men kom ändå över det ganska fort eftersom jag äter maränger lite mer sällan än nästan aldrig.
Men så häromdagen när jag lagade mat med kikärter tänkte jag mig för och sparade spadet för att googla om det kanske gick att göra något annat magiskt med detta grumliga vatten, som jag precis lärt mig även kallas aqua faba.
(Detta alternativa namn är dock någon slags vegansk hemlighet som man tydligen inte får yppa för någon, för jag har hittar massa recept som kräver ingrediensen utan att förklara vad det är. Jag gick t.o.m. in på mina bästa onlinebutiker bodystore.com och apotea.se för att se om jag kunde köpa det där, vilket nu i efterhand känns som ett riktigt idiot move.
”Hej! Jag vill köpa vattnet som blir över när man använder konserverade kikärter!”.
Dom bara: Shiiiit, folk köper vadsomhelst utan att fatta vad det egentligen är!
Och de har rätt, för t.ex. den här är ju bara helt vanlig ekologisk kallpressad jungfru-kokosolja, som jag köper på ICA av svenska Kung Markatta, 89 kr för 625 gram.

Men med rätt paketering får den alltså ett helt annat literpris:
2 312 kr

Och att döpa den till ”Know-It-Oil” är ju en sån skön passning, eftersom det de egentligen menar är ”Know-Nothing-And-Therefore-Be-Willing-To-Pay-A-Fortune-Oil”.)

 

Förlåt för världens längsta sidospår, tillbaka till ämnet.
Man kan ju såklart göra majonnäs av kikärtsspad!
Detta är bra av två anledningar;

  1. Majonnäs som du köper innehåller förutom ägg även socker. Det slipper man ju ha i om man gör sin egna.
  2. Majonnäsen som du köper innehåller förutom socker även ägg. Det slipper man ju ha i om man gör sin egna.
Vegansk majonnäs på kikärtsspad
Prep time:
Total time:
Släng inte kikärtsspadet, gör istället enklaste majonnäsen!
Ingredients
  • 2 dl ekologisk rapsolja
  • 3 msk kikärtsspad
  • ½ tsk ekologisk vitvinsvinäger
  • 1 tsk dijonsenap
  • 1/4 – ½ tsk salt
  • ½ tsk svartpeppar
Instructions
  1. Blanda kikärtsspadet med senap och kryddorna.
  2. Tillsätt oljan samtidigt som du vispar med elvisp. Låt oljan rinna i en tunn, långsam stråle, det gör att majonnäsen inte skär sig.
  3. Fortsätt sedan vispa tills du har en fluffig och krämig majonnäs.

 

Ett svar på ”Vegansk majonnäs på kikärtsspad (aquafaba)”

  1. Hej!
    Jag undrar hur lång hållbarheten är på denna majonnäs? Med vänlig hälsning Inga

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *